Bani rosyjskie i sauny fińskie w zasadzie spełniają te same funkcje. Pomagają poprawić stan zdrowia i uporać się z chorobami skóry. Istnieją jednak różnice między poszczególnymi rodzajami, zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i zasady odwiedzania łaźni parowej.
Główną różnicą między sauną a banią jest temperatura i wilgotność. Sauna jest bardziej sucha, wilgotność około 5-20%, ale powietrze w niej jest gorętsze — od 80°C do 120°C. W banie ruskej wilgotność jest znacznie wyższa — 50-70%, a temperatura nie wzrasta powyżej 70°С.
Ale to tylko najbardziej oczywiste różnice. W dalszej części artykułu opowiemy o innych ciekawych cechach.
- Bani i sauny – różnice
- Różnice między piecami w fińskiej saunie i ruskiej bani
- Wilgotność
- Temperatura
- Witki w banie
- Przeciwwskazania
- Układ kamieni
- Wentylacja i ciśnienie
- Różna para
- Wpływ na skórę i włosy
- Ambiance
- Metody ochładzania
- W czym bania ruska jest lepsza od sauny?
- Która sauna jest lepsza – rosyjska czy fińska?
- Tabela porównawcza
Bani i sauny – różnice
Różnice między piecami w fińskiej saunie i ruskiej bani
- Rodzaj paliwa. W saunie stosuje się zwykle piece elektryczne lub na drewno, podczas gdy w rosyjskiej bani tradycyjnie stosuje się piece na drewno.
- Konstrukcja pieca. W fińskiej saunie piec ma na celu szybkie nagrzewanie pomieszczenia i zwykle jest mniejszy. W bani piec jest większy i ma długotrwały system nagrzewania, który pomaga utrzymać stałą temperaturę i wilgotność.
- Rozkład ciepła. W saunie ciepło rozprzestrzenia się szybko i równomiernie, natomiast w ruskiej bani ciepło jest rozprzestrzeniane w sposób bardziej stopniowy, co pozwala na długotrwałe utrzymanie ciepła i wilgotności.
- Generowanie pary. W fińskiej saunie para jest tworzona poprzez podlewanie gorących kamieni wodą, co powoduje szybki wzrost wilgotności. W rosyjskiej bani para jest wytwarzana przez system parowy, który generuje wilgotność w bardziej stałym tempie.
Wilgotność
Sauna sucha ma niską wilgotność, zwykle poniżej 20%, podczas gdy w ruskiej bani wilgotność jest wyższa, nawet do 70%. Dlatego niektórym osobom łatwiej jest przebywać w saunie niż w dusznej banie.
Temperatura
Temperatura może być różna, w zależności od rodzaju sauny i osobistych preferencji odwiedzających. Ogólnie rzecz biorąc, temperatura w saunach suchych waha się od 70°C do 130°C, a w baniach parowych od 50°C do 90°C.
Ważne jest, aby zrozumieć, że wyższe temperatury nie zawsze oznaczają korzystniejsze efekty. W saunie wyższe temperatury mogą zwiększyć obciążenie organizmu, zwłaszcza jeśli sesja trwa długo.
Dlatego wybierając temperatury w saunie, należy wziąć pod uwagę swoje odczucia i sprawność fizyczną. Najlepiej zacząć od niższych temperatur i stopniowo je zwiększać w zależności od odczuć i stanu zdrowia.
W saunie temperatura jest niższa, ale wilgotność wyższa.
Witki w banie
W ruskiej łaźni parowej witki były uważane za integralną część procedury. Witki służą do biczowania parującego ciała, masując je w ten sposób i rozkoszując się zdrowym aromatem liści. Preferowana trzepaczka to najczęściej trzepaczka dębowa lub brzozowa. Osobną kategorię stanowią witki terapeutyczne wykonane z pokrzywy, eukaliptusa i jałowca.
Współczesne sauny nie wymagają do wizyty witków. Witki nie przydadzą się w saunie, ponieważ niska wilgotność w pomieszczeniu sauny wysusza i kruszy liście, więc może po prostu drapać skórę. Jeśli natomiast chcemy używać witków w saunie, to możemy ich używać tylko w przedpokoju, na stole do masażu.
Przeciwwskazania
Istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z sauny, takich jak: choroby przewlekłe, gruźlica, cukrzyca, zaburzenia nerwowe, choroby układu moczowo-płciowego, dróg oddechowych itp.
W przeciwieństwie do sauny, systematyczne wizyty w banie są często zalecane przez lekarzy osobom z chorobami górnych dróg oddechowych. Wynika to z faktu, że wilgotna para wodna nie wysusza i nie podrażnia ścianek dróg oddechowych, a raczej je rozgrzewa.
Układ kamieni
W saunie kamienie są zawsze otwarte i ciepło zawsze wychodzi na zewnątrz, ale w ruskiej banie kamienie wypełniające są wewnątrz pieca, a jeśli chcesz trochę pary, otwierasz drzwi i nalewasz trochę gorącej wody na kamienie. Także w rosyjskiej łaźni zamiast kamieni można zastosować tzw. turbo spirale – „turbokatuszki”.
Wentylacja i ciśnienie
Dobra i stała wentylacja to konieczność w saunie. Wyrównuje ona ciśnienie w pomieszczeniu, dzięki czemu jest ono takie samo jak w szatni.
W tradycyjnej saunie ze wschodu musi być przestrzegana zasada nadciśnienia. Jest to konieczne dla powstawania i równomiernego rozprowadzania lepszej jakościowo pary wodnej.
Różna para
Ze względu na dużą wilgotność w rosyjskiej łaźni, woda, która jest okresowo kładziona na kamieniach, zamienia się w delikatną mgiełkę. W saunie natomiast para jest gęsta i ciężka i szybko ulatnia się z powodu gorącego powietrza i niskiej wilgotności. Z tego powodu w saunie para może poparzyć skórę lub spowodować uduszenie, jeśli zbyt często polewa się kamienie dużą ilością wody.
Wpływ na skórę i włosy
Wysoka temperatura i niska wilgotność sauny wysusza włosy, jak również skórę. Dlatego w saunie należy zawsze nosić czapkę. Sauna jest bardziej delikatna dla skóry i włosów.7
Ambiance
W przeciwieństwie do fińskiej łaźni parowej, słowiańska bania nigdy nie była miejscem na ozdoby i wystawne dekoracje i akcesoriów. Chodzenie do bani dodaje sił, daje spokój. Sauna fińska charakteryzuje się również szykownym wyglądem: szklane drzwi, szykowne lampy, masywne ławy, niesamowite oświetlenie LED, podczas gdy ruskie bani są często bardziej tradycyjne, z ciemniejszymi drewnianymi wnętrzami.
Metody ochładzania
Po saunie zwyczajowo bierze się chłodny prysznic lub odwiedza basen, a po kąpieli rosyjskiej zanurza się w zimnej wodzie lub śniegu.
W czym bania ruska jest lepsza od sauny?
Niska temperatura w banie w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza daje kilka korzyści:
- brak parzącego gorącego powietrza, które podrażnia i wysusza błony śluzowe;
- ciało w saunie nagrzewa się znacznie lepiej, co sprzyja zwiększonemu wydalaniu toksyn i doskonałej normalizacji niektórych organów wewnętrznych;
- maksymalna wilgotność powietrza zapobiega odparowywaniu kropel wody i potu z powierzchni skóry, co chroni parującego przed niebezpiecznym odwodnieniem.
Która sauna jest lepsza – rosyjska czy fińska?
Trudno powiedzieć, czy lepsza jest sauna fińska czy rosyjska bania; wszystko zależy od Twoich preferencji. Niektórzy ludzie nie mogą znieść wysokiej wilgotności, inni nie lubią wysokich temperatur. Musisz spróbować i porównać, gdzie czujesz się bardziej komfortowo.
Na przykład, jeśli chcesz oddychać bardziej komfortowo i oczyścić swoją skórę, bania może być lepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli chcesz doświadczyć bardziej intensywnego pocenia się, sauna może być lepszym rozwiązaniem.
Tabela porównawcza
Bania Ruska | Sauna Fińska | |
---|---|---|
Temperatura | Temperatura w banii wynosi zwykle około 50-70°C, co umożliwia długotrwałe seanse bez ryzyka przegrzania. | Temperatura może sięgać od 80 do 120°C, co prowadzi do intensywnego pocenia się i pomaga w eliminacji toksyn. |
Wilgotność | Wilgotność powietrza może wynosić od 60 do 100%, co sprawia, że jest mniej surowa dla błon śluzowych i skóry. | Sauna ma znacznie niższą wilgotność, zazwyczaj od 5 do 20%, co czyni ją dobrą opcją dla osób, które wolą suchsze środowisko. |
Korzyści dla zdrowia | Bania jest szczególnie dobra dla układu oddechowego dzięki wysokiej wilgotności. | Sauna może być korzystna dla układu krążenia, ponieważ wysoka temperatura powoduje szybsze bicie serca. |
Atmosfera | Bania jest często kojarzona z głęboko zakorzenionymi tradycjami i rytuałami, co dodaje jej uroku. | Sauna jest zwykle postrzegana jako bardziej nowoczesna i minimalistyczna, co może odpowiadać osobom ceniącym prostotę i czystość. |
Artykuł ten ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Przed rozpoczęciem korzystania z sauny lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swoim stylu życia, zalecamy konsultację z lekarzem.